Betmanowska Hall

Miejsce niezwykłe w którym poczujesz się jak król i królowa…

Betmanowska to historyczna nazwa zabytkowej kamienicy znajdującej się przy Rynku Głównym w Krakowie pod numerem 44.
Jej obecny wygląd zawdzięczamy przebudowie z 1834 roku. Do tamtej pory stały w tym miejscu dwie oddzielne kamienice (Bełzowska i Betmańska), których powstanie datowane jest na przełom XIV i XV wieku. W czasie przebudowy powstała klasycystyczna attyka wyobrażająca Hermesa – z parowcem i żaglowcem w tle, które są uważane za współczesne alegorie handlu, natomiast znacznie wcześniej powstała płaskorzeźba widoczna nad poziomem parteru przedstawiająca ściętą głowę Jana Chrzciciela złożoną na tacy i pilnowaną przez parę aniołów, od którego to dzieła nazywano także tą kamienicę "Pod ściętą głową".

Kamienica, która przed połączeniem znajdowała się po lewej stronie, była własnością rodziny Bełzów. Z okien tej kamienicy, 12.06.1583r królewska para Stefan Batory i Anna Jagiellonka oglądali popisy rycerstwa i występy artystów w czasie weselnych zabaw i festynu jaki hetman Jan Zamoyski zorganizował na Rynku Głównym po zaślubinach z Gryzeldą Batorówną, bratanicą króla. Uroczystości te przez historyków określone zostały jako najbardziej huczne wesele w historii Polski.

W tym wyjątkowym miejscu stworzyliśmy dla Was piękne i przestronne apartamenty gościnne, z których spoglądając przez okna, z tego samego co Król i Królowa Polski miejsca, zobaczycie największy i uznany za najpiękniejszy na świecie średniowieczny Rynek z renesansowymi Sukiennicami oraz gotyckim Kościołem Mariackim, z wieży którego rozbrzmiewa od ponad siedmiu stuleci ten sam hejnał.

Betmanowska Main Square Residence to miejsce gdzie współczesność wraz z historią tworzą harmonię. Niezwykłe wnętrza, praktyczne i komfortowe apartamenty, stylowe i wygodne umeblowanie, nowoczesne zdobycze techniki sprawią, że w starych murach Krakowa poczujesz się jak król i królowa każdej nocy i każdego dnia!

Zapraszamy! Więcej szczegółów: www.betmanowska.com

Rynek 44 mapa Rynek 44